Блог Великої Ідеї

Команда платформи інформує про здійснення проектів

28.12.2012

Далі буде: Спільнокошт-2013

Пам’ятаю як рівно рік тому, напередодні 2012, нас охопила паніка.

За кілька місяців до переходу у новий, нелегкий і пророчий рік ми, команда Великої Ідеї, задумали втілити модель колективного фінансування проектів в Україні, по-не нашому — краудфандингу, а по-нашому — Спільнокошту. Ми не мали на меті почати революцію у національній економіці. Втіленню цієї ідеї передувало три запитання, які ми задали собі: «Як допомогти молодим українцям втілювати хороші задуми в життя?», «Що таке нове медіа?», «Яку цінність ми, як громадське об’єднання, приносимо тим, що ми робимо?».

Для початку ми прошерстили тенденції, перспективи і виклики (до того ми кілька років поспіль популяризували мікро-колективне фінансування через серію проектів Sunday БОРЩ), вигадали комунікації (дизайн і кілька закликів-меседжів), і  вирішили протестувати практику, випробувавши її  на собі, а саме звернутися до людей, щоб зібрати кошти на створення Спільнокошту. Разом з тим, передбачаючи, що справа ця — нелегка, але популярна і потрібна, провели переговори з рядом організацій і написали кілька заявок на фінансування до міжнародних фондів.

Перший заклик, з яким ми звернулися до спільноти, звучав у такому тоні: «Help us help you help us all» («Допоможіть нам допомогти вам допомогти нам всім»).

Паніка накрила тоді, коли минув тиждень з моменту оголошення про старт збору коштів, а у нас на рахунку був 0! Минув ще тиждень, і нам стало ще гірше, бо на рахунку з’явились перші 50 грн, але здобуті вони були тим самим способом, як колись наших батьків «просили здати» гроші на ремонт школи, тобто нав’язливо витребувані. З художниці!..

З того моменту пройшов рік. Не дивлячись на розгубленість на старті, потрібні кошти від спільноти ми таки зібрали. Бо випробували безліч абсолютно різних підходів, мотивів і практик. І навіть отримали ресурси від міжнародних фондів, куди звернулися за фінансуванням на підтримку популяризації колективного фінансування в Україні протягом двох наступних років. 

У вересні 2012 ми запустили оновлену Велику Ідею з практикою Спільнокошту. За чотири місяці люди профінансували 8 з 10 проектів, розміщених на платформі, на загальну суму 135471 грн (на 27/12/2012). Було здійснено понад 500 внесків.

І нібито зовні все красиво і успішно... Але як воно зсередини? Зсередини воно — дивно).

Сьогодні, напередодні 2013, нас знову накрила паніка... Паніка дещо іншого роду. Це вже не паніка тотального хаосу і незнання ситуації, коли не відаєш, куди тебе занесе твоя «велика ідея». Але є кілька важливих завдань і викликів, які нам прийдеться подолати... разом.

Зважаючи на вітчизняне законодавство, політичну та економічну ситуацію, культуру народного фінансування, якість проектів, відповідальність авторів перед спільнотою, сьогодні Спільнокошт на Великій Ідеї — це ручний механізм.  Це і добре, бо ми не перетворюємось на зашкарублу структуру чи черговий фонд, і це дозволяє нам бути еластичним живим організмом. З іншої сторони — потрібно заснувати опорні точки системи. І з вашого, і з нашого боку.

Тому спочатку про...

 

... 10 опорних точок системи, які на плечах авторів проектів на Великій Ідеї:

1. Будьте реалістами! Проект не можна просто написати, опублікувати, «відпустити», а спільнота його полюбить сама, і профінансує за 30 днів легко і невимушено. Нічого подібного! Згадайте студентські роки. Ви писали диплом? Скільки людей слухали ваш захист в університеті? А тут перед вами — ціла країна з вибіркою найприскіпливіших, найнеординарніших, найрозумніших, найпрофесіональніших... українців! І ви не просто розказуєте їм про свою велику ідею, ви хочете, щоби вони повірили у ваш задум і віддали вам 1, 10, 20, 100, 200, 1000 грн., які вони, зазвичай, витрачають на більш реалістичніші речі, ніж ваша ідея. Тому перед тим, як публікувати проект, розкажіть вашу ідею представникам дуже різних покликань: бізнесмену, художнику, професору, музиканту. Вислухайте їх, засвойте їхні думки... і зробіть по-своєму!

2. Для успішної кампанії проекту необхідні: словотворець (копірайтер), дизайнер, відео-режисер, промоутер і Ви. Ви — це той, хто іде, веде і запалює. Запалює команду і спільноту. Слухайтесь серця, відчувайте мить і не перегорайте! Знайте міру, не перетворюйтесь на менеджерів мережевого маркетингу. Не будьте попрошайкою! Просіть гордо і просто. Вивчайте мистецтво слова і наміру. Не зіпсуйте собі репутацію!

3. Не турбуйтесь про результат — зосередьтесь на ділі!

4. Залишайтесь собою! Ваш проект — це не остання інстанція і точно не остання ваша перемога чи поразка. Він може бути успішним, і не успішним. Ваш проект — як життя! Не треба перетворювати вашу сторінку в соціальних мережах в обличчя вашого проекту, але не забувайте час від часу тримати спільноту в курсі справ. Організовуйте живі зустрічі з живими людьми. Виходьте на представників бізнесу, з секторів, що близькі вашому проекту. Продумайте медіа стратегію, але для цього знайдіть журналістів-професіоналів. Завжди майте при собі візитівки з адресою вашого проекту на Великій Ідеї.

5. Відео — ваша сцена, ваш мікрофон. Відео — ваше мистецтво у проекті. Напишіть сценарій, запросіть акторів, чи ж самі станьте актором. Знайдіть режисера чи людину з камерою. Передивіться Годара, Бертолуччі, Гондрі, Камерона, але не задумуйте створити щось подібне, що творили ці великі люди). Перечитайте психологію зйомки: про ракурси, фокуси, обличчя... Знімайтесь на телефон, якщо не знайдете крутих об’єктивів. Наявність відео є обов’язковою умовою, аби ваш проект з’явився на Великій Ідеї.

6. Забронюйте на підготовку проекту місяць свого часу. Підготовка проекту — це не лише написання текстів та зйомка відео. Це — збір команди. Це — стратегія промо проекту. Це — ваша готовність стартувати.

7. Є два мотиви, чому ви звертаєтесь до людей. Перше — це пошук інвестицій у вашу добру справу. Друге — здобуття прихильності від спільноти. Прихильність та захоплення людей вам знадобиться на етапі здійснення вашого проекту та життя вашого задуму. Не будьте лише споживачем! Вмійте віддати отримане! Інформуйте про хід здійснення проекту у блозі проекту. Не забудьте про виконання винагороди, якщо для когось вони стали причиною інвестувати у ваш проект. Дивіться реалістично на вашу спроможність виконати обіцяні винагороди, наприклад, зібрати базу адрес для доставки винагороди і виготовити та розіслати 1000 футболок доброчинцям.

8. Бюджет. Ви маєте визначитись: Скільки потрібно грошей? На коли потрібні гроші? Що можна зробити без грошей? Закладіть у бюджет роботу дизайнера, якщо не маєте того, хто зробить це за ідею. Робіть ставку на якість! Не забудьте про витрати на доставку винагород і теж додайте їх до бюджету.

9. Зобов’язання. Є внутрішні і зовнішні закони, яких кожна зі сторін (автор проекту та платформа Велика Ідея) зобов’язана дотримуватись. Зовнішні — закони цієї держави, у якій нам випала доля жити. Внутрішні — правила Великої Ідеї та практики Спільнокошт. Внутрішні закони підпорядковуються зовнішнім. Читайте уважно правила сайту та правила Спільнокошту! Читайте ретельно договір, який ви підписуєте з громадською організацією Гараж Генг, яка реалізовує платформу Велика Ідея. На основі цього договору ви отримаєте зібрані кошти.

10. Не думайте про гроші! Спробуйте вибудувати намір, що пов’язаний з ефектом, який здійснить ваш проект, якщо стане успішним. Проектуйте свою увагу та думку на намір кожного разу, як звертаєтесь до когось за підтримкою чи розказуєте про свою ідею.

10 опорних точок системи, які на плечах платформи Велика Ідея:

1. Де ідеї? Вони є? Віримо, що є. І великі, і малі, і непробуджені, і наївні, і ті, які хочуть вирватись у реальність, і ті, які хочуть змінити. У 2013, ранньою весною, коли ще не розтане сніг, ми розпочнемо активну співпрацю з містами України, з провідними університетами, з громадськими організаціями, творчими студіями, спільнотами міст і сіл. Будемо шукати ідеї. Сподіваємось, що вони будуть йти на зустріч.

2. Ми не кидаємо на призволяще проекти, що стартують на Великій Ідеї. А допомагаємо їм стати на ноги. Але ми вчимось разом з ними! І так само робимо помилки! Ми любимо бачитись вживу, знайомитись, радитись, звісно, засмучуємось і сердимось від несерйозних намірів, бо вже на сьогодні нас всіх виявилось замало для того, щоб адмініструвати увесь процес. Тому ми шукаємо серйозних людей з різних міст України, хто готовий допомагати. Пишіть нам на [email protected]

3. Платформа Велика Ідея продовжить розробку і розвиток свого функціоналу у новому році. І виявить свої промахи, і знайде ще більше зручностей як для авторів проектів, так і для доброчинців. А поки що дякуємо крутіям, авторам перших 10-ти проектів Великої Ідеї, які у процесі взаємодії з платформою вказували нам на баги, на відсутність необхідних функцій, і пройшли цей неідеальний шлях разом з нами. За їхньої участі Велика Ідея стала кращою!

4. Ми створили розділ «Практики», тому що у нас є бажання та хист писати про речі, які трансформують реальність. Ми вважаємо, що досвід людей, що своїми діями творять майбутнє, надихає інших і є своєрідною школою для тих, хто тільки починає над цим працювати. Нам цікаво знаходити українців, що, незважаючи на ситуацію в країні, йдуть вперед. Також ми — у постійному пошуку інноваційних ідей країн, які попереду нас. А ще ми вважаємо, що журналістика майбутнього зовсім не про гроші, політику, секс і кримінал. Тому ми хочемо конкурувати з традиційною інформацією. І експерементуємо зі способами як перехоплювати увагу!

5. Є 4 фактори, які фактично не залежать від нас як організаторів процесу колективного фінансування в Україні. Всі вони пов’язані з грішми та з українськими законами! Перший — відсутність в українському законодавстві такого поняття як «колективне фінансування» та «соціальне підприємництво». Це ставить умови реалізації культурних та соціальних проектів через колективне фінансування в один ряд з умовами існування традиційного бізнесу чи громадських та благодійних організацій. У першому випадку — це великий податок, у другому — звітність за кожну витрачену гривню. І в Україні, як ви може знаєте, ще не винайшли аналогу Amazon (електронної системи, що приймає всі платежі американської краудфандингової платформи Kickstarter, і тим самим, наскільки нам відомо, звільняє її від будь-яких контактів з розпорядженням та видачею коштів). Тому, аби народні кошти, не з’їдала держава у вигляді високої ставки податку, ми обрали другий шлях. Всі кошти Спільнокошту потрапляють на рахунок громадської організації «Гараж Генг», що реалізовує платформу Велика Ідея, і усі фінансові розрахунки підзвітні нашій українській Державній податковій адміністрації. З іншого боку, ідея взяти під контроль народні кошти, аби убезпечити авторів проектів від нецільового використання коштів та у якійсь мірі зобов’язати до виконання проектів була публічною домовленістю (запитом від спільноти), коли ми оголосили про збір коштів на створення практики Спільнокошт.

6. Фактор другий. Відповідно до інформації, викладеній у пункті 5, Спільнокоштом на Великій Ідеї не можуть фінансуватися комерційні проекти. За винятком готовності автора проекту сплатити необхідний податок на прибуток державі, заклавши його у кошторис проекту.

7. Фактор третій. Електронна система платежів. Перший виклик — «Приватбанк», який фактично монополізував ринок карток, випустив і роздав мільйони платіжних безіменних карток, якими не можна розраховуватися в інтернеті. Дуже багато українців володіють такими картками і не взмозі провести розрахунок. Це — щонайменшне 20%. Другий виклик — непоширений серед українців спосіб розраховуватися через інтернет. Щонаймеше 10% з тих, хто здійснювали платіж на Великій Ідеї, не знали як це робити, або допускали помилки, що не дозволяло системі зарахувати платіж на користь проекту. Це ставить у складні умови проекти з регіонів та невеличких містечок, які хочуть скористатися практикою колективного фінансування.

8. Фактор четвертий. Повернення коштів доброчинцям, якщо проект не збирає 100% заявленого бюджету. Згідно умов українських банків, система може повернути кошти не пізніше 100 днів з моменту платежу. Тому строки збору коштів на реалізацію проекту також обмежені періодом у 100 днів.

9. На сьогодні ми обрали найпростішого та найзручнішого оператора електронних платежів систему www.ipay.ua. У новому році ми повернемося до пошуку додаткових варіантів та інших платіжних систем, які дозволять більшій кількості українцям прийняти участь у колективному фінансуванні.

10. Не народом єдиним! Частково до фінансування задумів українців міг би долучитись український бізнес. Хто як не відповідальний бізнес зацікавлений у пошуку нових точок взаємодії з аудиторією? Хто як не відповідальний бізнес завдяки своєму ресурсу може впливати на соціальну зміну в суспільстві? Чи знайдеться такий? Покаже час... Ми будемо докладати зусиль у заснуванні партнерств з соціально-відповідальними компаніями. 

Ну і, звісно, наостанок про головну опорну точку — народ... Коли ми запускали колективне фінансування, за нашими відчуттями народ та його готовність підтримувати українців були основним викликом. На щастя, ми помилились. Як виявилось — народ є! Він підтримує, вірить, розповсюджує, радіє. А значить — це ваш і наш головний мотив рухатись далі! 

Ми повернемось до роботи 15 січня 2013.

З Новим роком! Хай він буде без паніки! 

 

Олександр Супрунець, редактор Великої Ідеї

Картинка — ffffound.com

comments powered by Disqus