У чому секрет успішного спільнокошту?
Коли п’ять років тому в Америці запустилася платформа колективного фінансування Kickstarter, ніхто не міг передбачити, що вона стане таким популярним механізмом для втілення творчих і підприємницьких задумів. На сьогодні через Kickstarter успішно профінансовано понад 60 тисяч проектів, кількість доброчинців перевищує 6 мільйонів, а загальна сума внесків нещодавно подолала бар’єр у мільярд доларів. У чому ж секрет популярності подібних платформ? Чому так багато людей готові вкладати гроші у проекти незнайомих їм ентузіастів?
Kickstarter запровадив модель взаємодії між авторами проектів та доброчинцями, яка забезпечує ефективну комунікацію та живить невпинний фінансовий потік. Один із важливих елементів цієї взаємодії – це винагороди, що їх автори проектів пропонують доброчинцям залежно від суми внеску. Інколи винагородою є сам товар, над яким працюють розробники – в такому випадку внесок є по суті попереднім замовленням. Але нерідко в якості винагороди пропонують просто подяку у формі листівки, згадки вашого імені на сайті чи ще якоїсь дрібнички. Попри те, що з фінансової точки зору такий обмін може бути нерівноцінним, винагороди важливі насамперед своєю символічною роллю. Вони дозволяють доброчинцям відчути, що їхні внески – це не благодійні пожертви і не прагматичні інвестиції, а радше акти енергетичного обміну.
Відповідно, одна з вагомих причин, чому люди вирішують вкладати гроші у чужі проекти – це задоволення від співучасті і співтворчості. Можливість долучитися до процесу творення яскравого продукту чи стартапу сама по собі виявляється винагородою, а нерідко навіть надихає доброчинців на власні творчі ініціативи. Дехто порівнює колективне фінансування з мистецьким патронажем – практикою, популярною ще з давніх часів, – коли заможні люди підтримували уподобаних ними художників, тим самим реалізовуючи свою пристрасть до мистецтва. Сьогодні ж для того, щоб стати меценатом, навіть необов’язково бути багатієм, адже навіть символічна сума внеску здатна створити відчуття співпричетності до чийогось творчого успіху.
І все ж, чому ми віримо цим ентузіастам, винахідникам, підприємцям – чому ми віримо в них? Можливо, головний секрет у тому, що вони розповідають нам живі, щирі, надихаючі історії. А історії – це соціальний клей, що дозволяє нам встановлювати зв’язок з іншими людьми. Антропологи доводять, що наш мозок налаштований на сприйняття історій – ми щодня спілкуємось, переказуючи історії з повсякденного досвіду, і це нас зближує та підкріплює взаємодовіру. Невипадково сторітеллінг останнім часом використовується як потужний інструмент у бізнесі. Своїм успіхом Kickstarter завдячує тому факту, що вимагає від авторів проектів знімати про себе відеоролики та розповідати власні історії, які дозволяють завоювати довіру та заручитися фінансовою підтримкою стількох незнайомців.
Джерело: http://contently.com