Кримськотатарський чіберек – гастрономічний бренд корінного народу Криму
Кримськотатарська кухня надзвичайно багата різноманітними стравами. Можливо тому, що кримські татари так люблять приймати гостей і проводити час у колі рідних. Але, навіть серед такого щедрого вибору частувань, особливе місце у нашому щоденному меню завжди відводилось чібереку. Як і український борщ чи узбекський плов, він давно став своєрідним гастрономічним брендом нашого народу. Адже без нього не обходиться майже жодна знакова подія в житті кримськотатарської родини чи громади.
Продавець чібереків в Алушті. Фото початку ХХ століття. В руках він тримає давул - посудину, в якій розносили чібереки. Цей барабан-термос вміщував майже сотню чібереків, а їхню свіжість і тепло підтримувало гаряче дерев'яне вугілля на дні посудини.
Чіберек має давню історію в Криму. Дослідники справедливо відмічають, що його рецепт міг бути запозиченим від степових кримських татар, раціон яких переважно складався з м’ясних страв. В будь якому разі, вже на 19 – поч. 20 століття можна відмітити чимало назв цієї популярної страви, що на різних кримськотатарських діалектах звучала як «чуберек», «чiборек», «чубрек», «шимиш» і навіть «чир-чир» (через характерний звук шкварчання масла).
Ніна Жаба. Приготування чібереків. Акварель
Кримські татари славляться своєю гостинністю. І її традиції виражаються не лише у щедрості господаря, а й у цілій серії ритуалів частування гостя різноманітними стравами й напоями. І як ви вже здогадались, чібереку серед них відводиться помітне місце. Є чудове повір’я про те, що під виглядом незнайомця світом часто мандрує святий Хадир (Хадирлез). Для свого візиту він може обрати і ваш дім. А тому, кожного гостя потрібно вітати з шаною і допомагати у дорозі. Адже прихід гостя – це неодмінно щастя та удача в родині.
Домашні чібереки
Завітавши в кримськотатарську оселю, мандрівнику звичайно заварюють ароматну та міцну каву, до якої подають колотий цукор з печивом кураб’є. За приємною розмовою ви навіть не помітите, що хазяйка вже поставила на столі красивий мідний саан з кришкою, повний соковитих чібереків. В хорошій компанії їх можна з’їсти велику кількість без жодної шкоди для здоров’я. Адже чібереки – вони як фрукти. Ними неможливо наїстись (с).
Саан - мідне блюдо з кришкою для подачі чібереків свіжими та гарячими.
Якщо ви прагнете більше дізнатись про гастрономічну культуру і гостинність кримських татар, приєднуйтесь до освітнього онлайн-курсу «ARZU», організованого нашою командою для українських учнів. Але для того щоб він відбувся, нам необхідна ваша допомога.
Підтримавши проєкт «ARZU» на сайті «Велика ідея», ви зробите наш рідний Крим трохи ближчим до сердець дітей України.