Урбаністика як основа здорового міста

Сьогодні міста – це центри притягання усіх можливих капіталів людства: економічних, у вигляді інвестицій та робочих місць, соціальних, у вигляді просторів для людської взаємодії та багатьох інших. Дві третини населення України осідає у містах. У багатьох країнах Європейського союзу цей показник ще більший і не збирається зменшуватися. Дещо унікальною є ситуація з десятками міст, які часто розглядаються автономними від країни, у якій вони знаходяться. Наприклад, Лондон часто розглядають як фінансову столицю всього світу, а з населенням майже 9 млн він обходить ряд країн Європи.

В українському контексті ви взаємодієте з містом навіть, якщо є мешканцем села, адже в місті найчастіше розміщена більша частина необхідних для вас благ. Усе це означає лише одне: міста стали невід’ємною частиною життя людини. Тому вирішення проблем міста впливатиме не лише на комфортне життя містян, необачна міська політика може спричинити політичну кризу та серії протестів. Недарма міських голів столиць вважають одними з найвпливовіших політиків у різних країнах.


Ціла наука!

У Європі XX ст. звичайне міське планування та містобудування переросло в дещо більше, що можна назвати «урбаністикою». Урбаністика ставить за мету вирішення міських проблем та створення комфортних умов для проживання. Вона стосується як простору навколо вашого ОСББ, так і розв’язок та смуг для автобусів.

Важливим для урбаністів є розуміння соціального контексту, адже на відміну від класичних архітекторів вони можуть не займатися кресленнями, натомість проводити соціокультурні дослідження для розуміння поведінки та потреб людей у міському просторі. Пізніше в команді з іншими спеціалістами це можна перетворити на проєкт.


Український контекст

Якщо європейські дослідження почали активно розвиватися з 60-х років минулого століття, то до України цей тренд у ті часи не потрапив. Навіть ще 10 років тому термін «урбаністика» здебільшого був невідомим. Тому можна помітити певні зрушення після 2014 року, коли разом із громадянським суспільством почали з’являтися громадські ініціативи, що привело до підписання Урбаністичної хартії в кінці 2016 року. Вона об’єднала поціновувачів європейського тренду нових практик для облаштування міста.

Сьогодні урбаністика в Україні знаходиться на піку розвитку: починають з’являтися навчальні заклади, які у своїй назві вже не цураються слова «урбаністика» (на відмінну від класичного «містобудування»), з’являються десятки громадських організацій та приватних підприємств. Усе це створює українську урбаністичну «тусовку» в різних куточках нашої країни. Останніми роками вже традиційно відбуваються навіть фестивалі, присвячені урбаністиці, перекладають та видають різні класичні книги авторів цієї царини.


З чого почати?

Мало хто сперечатиметься, що жити в комфортному та зручному місті, де ви можете безпечно та вільно пересуватися без зайвих клопотів, — справжня мрія (якщо ви не маєте травм, пов’язаних з містами, через які хочете закритися п’ятиметровим парканом за межами міста у величезному приватному будинку). Для того, щоб наблизитися до розуміння проблем, які часто бувають у вас під носом, можна заходити з різних фронтів.

Почнемо з книг. Спершу варто звернути увагу на просту для розуміння та базову книгу кожного урбаніста «Міста для людей» від Йена Ґела. "Бунтівні міста. Від права на місто до міської революції" від Девіда Гарві та "Життя і смерть великих американських міст" від Джейн Джейкобс можуть стати наступними.

Щодо ютуб-проєктів, то тут однозначно канал Юліана Чаплінського, колишнього головного архітектора Львова. Також пізнавальним є канал Алекса Шитюка.

Неочевидним відкриттям може стати урбаністика в Тік Тоці, відповідно з більш легкою до сприйняття подачею. Зараз найбільшим українським акаунтом тут є «Семиярусна гора» (@sevenhora7). Також Іванна Малій (@ivannamal) та Вероніка Луцька (@coma_berenices) розповідають багато неочевидних речей про міста!

Паралельно з цим є різні інстаграм-акаунти, зокрема @sevenhora7 допомагає достатньо змістовно пізнати цей світ. Список джерел та акаунтів є невичерпним, існують ще різні подкасти, журнали тощо. Проте ми віримо, що якщо ви почнете досліджувати для себе міста через призму одного з наведених вище джерел, то точно зможете заглибитися більше та відкрити для себе найцікавіші з можливих тем!

Одним з прикладів урбаністичних рішень, які подають знизу вверх (тобто ініціюються без держави чи влади) є наш проект про відбудову у Гостинному дворі! Ви все ще можете його підтримати як інформаційно, так і фінансово! Ми цінуємо кожного з понад 120 донорів, хто вже це зробив!

Посилання на Спільнокошт: https://biggggidea.com/project/laboratoriya-z-vidbudovi-u-gostinnomu-dvori/

comments powered by Disqus