Немузейні історії митця і містика Олекси Новаківського

 Немузейні історії митця і містика Олекси Новаківського

46%

0 доброчинців

69 452зібрано (з 150 000 грн)

0 год. залишилось

Збір коштів завершено

Новаківський space: медіа візуальний проект до 150-річчя українського митця, освітянина, містика, міфотворця Олекси Новаківського

Блог

Відомості про здійснення проєкту

Проект про життя і творчість Олекси Новаківського та спільноту українців, яка в час кризи століть будувала Україну, яку ми знаємо сьогодні. Яскраві і амбіційні особистості, що мислили масштабами світу, лідерські рішення яких в сфері культури і суспільства варті сучасної розпаковки. Їх історії викликів та рішень, як і символізм картин художника, дадуть сучасним українцям та лідерам змін цікаві сенси, оптику історії культури для розуміння свого сьогодення.

Це медійний проект для українців, які цікавляться своїм минулим і є в пошуку ідентичності та в роботі з викликом феномену самозванства. Несподівано в процесі його підготовки зрозуміла, що він також є цінним для лідерів змін, бо дає краще розуміння сценаріїв і рішень столітньої давності, які можна модернізувати і застосувати до нашої пост-ковідної кризи. 


Цього року Олексі Новаківському 150 років з дня народження. В той же час минає сторіччя з дня заснування його Мистецької Школи та Українського таємного університету, які він співтворив з Андреєм Шептицьким та елітою Галичини того часу.



невідомий Новаківський

Олексу Новаківського називають українським Ван Гогом і Мунком, порівнюючи творчість з новітніми рішеннями цих європейських художників, які жили в ту ж епоху.


Його бурхливу епатажну історію життя self made man він писав в дещо схожій манері, як його сучасники Малевич чи Клімт. Але з своїм характером, стилем і амбіціями.

Про це більше взнаєте на сторінці групи проекту 

Талановитий і впевнений хлопчик з села, що порушив традиції і канони, аби встановити свою перспективу переходу українського мистецтва в модерн і йшов нею разом з учнями як певна рольова модель людини в пошуку і розвитку до кінця життя.


Але ви навряд чи знаєте про нього. Навіть львів’яни, які подекуди можуть впізнати його характерні картини, мало що знають про те, ким він був і яку роль зіграв в тому ким ми є як культурна нація. Сучасною мовою я б сказала, що радянська влада влаштувала йому "канселінг" серйозно обмеживши представлення та дослідження його творчості та життя і деномінувавши до рівня етнографічного художника. Ті ж Едвард Мунк чи Вінсент Ван Гог теж з легкістю могли б бути названі етнографічними.

Наступного року виповниться столітній ювілей від дня заснування Мистецької Школи. Для її створення Новаківський покинув західноєвропейські амбіції одного з кращих випускників Краківської Академії (з шансами продовжити роботу в будь-якій мистецькій школі Європи) і поїхав до Львова на запрошення Митрополита Андрея Шептицького.


Як нащадок задумала оживити рольову модель Новаківського як лідера креативної індустрії того часу. І розпакувати для сучасних лідерів змін історії схожих викликів ідентичності, становлення, самопізнання та самоцінності, з якими зустрілись наші предки 100 років тому. Історії про успіхи та рольові моделі спільноти українців поміж століттями, континентами, мовними системами і культурами, які є невід’ємною частиною контексту для розуміння картин Новаківського і його символізму.


що вже зроблено

По розробці воркбуку і методички проведено тестову лекцію для дітей про життя і творчість Олекси Новаківського. Восени 2021 року він пройшов на сходинах одному з гніздечок Пласту. «Пленер найменших і найперших пластових учнів Олекси Новаківського» викликав справжній фурор серед дітей і батьків. Вони у цікавій та доступній для сприйняття формі дізналися про Олексу Новаківського як митця та викладача, ставши «його учнями і поїхавши з ним на пленер». Щоб краще зрозуміти пленери як тренд, який Новаківський ввів в тогочасну спільноту, дітям розповідали про життя тогочасної спільноти та освітньої і культурної еліти. А також про партнерство поміж Андреєм Шептицьким та Олексою Новаківським.


Перша лекція Діани Клочко «Новаківський і Мікеланджело. І Леда і Мойсей» була записана минулої осені коштом правнучки митця Дзвенислави Новаківської за підтримки Національного музею у Львові та за участі і підтримки спільноти «Компаньйонки і компанія».

Кілька місяців тривав монтаж, титрування, озвучка та дизайн матеріалу і 26 січня відбудеться прем’єра її діджітал версії.




що плануємо створити 

1. Немузейні лекції з запрошення мистецтвознавців, істориків та дослідників початку 20 століття

Лекції проходитимуть в живому форматі для обмеженої кількості учасників, з їх записом і монтажем для можливості подальшого використання як освітніх матеріалів.

Найближчим часом плануємо змонтувати кураторську екскурсію Остапа Лозинського. Цей мистецтвознавець був хресним батьком проекту і великим другом Новаківського. На жаль передчасно пішов з життя цієї зими і діджітал лекція - матеріал в пам"ять про нього.

Його інтерв"ю для The Ukrainians можете прочитати ось тут 

Меценати нашого проекту матимуть доступ до усіх лекцій подальших лекцій, які будуть частково закритими для можливості продовжити збір коштів для потреб меморіального музею ім.Олекси Новаківського.

Після дофінансування проекту Міжнародним Фондом "Відродження" плануємо створити кілька інших тематичних лекцій.Усі вони будуть розміщені на одній онлайн платформі з можливістю використання цих матеріалів як навчальних для шкіл та Пласту, екскурсійних та музейних матеріалів.  

2. Дискусії з сучасними лідерами культури про виклики наших предків 100 років тому і виграшні рішення тогочасних лідерів змін.


Одну з дискусій ми плануємо провести в рамках Книжкового Арсеналу у м.Києві в травні 2022 року., про що почали переговори з організаторами.

Для кожної дискусії планується стрім. З їх стрімом та записом для подальшого використання як освітніх матеріалів та подій в рамках проекту.


3.Розробка матеріалів для проведення заняття (уроку) в школі та Пласті про мистецьке середовище Львова 100 років томута життя і творчість Олекси Новаківського.

Пробні сходини були настільки успішними, що НСО Пласт вирішила масштабувати цей проект, та у 2022 році в рамках святкування 150-річниці з дня народження Олекси Новаківського – рекомендувати виховникам різних пластових уладів (пташат, новацтва та юнацта) провести різнопланові заходи, присвячені Олексі Новаківському у форматі, адаптованому до віку та зацікавлень учасників (сходини, пленери, екскурсії, участь у конкурсах, виставках, челенджах тощо).

Саме тому в рамках проекту Новаківський space ми беремося за розробку методички і матеріалів, які будуть доступні для усіх вчителів, які захочуть провести урок до дня народження Олекси Новаківського в березні.

До уроку буде розроблено воркбук (методичка) з матеріалами уроку доповненими коміксом про невідомі факти про Новаківського, а також інстасторіз, short film з TikTok та анімованим артскрайбінгом.

Підтримати проект в соціальних мережах погодилась відома блогерка, яка готує цікавезні історії в Tik Tok Instagram Krapka Krapka (Софія Безверха)

Артскрайберкою проекту погодилась стати Юля Кнюпа

Як результат уроку планується проведення конкурсу інстасторіз та мемів серед дітей про життя і творчість Новаківського. Переможці та їх наставники отримають призи від проекту Новаківський Space та партнерів.

Зараз до проекту погодились приєднатись Школа вільних і небайдужихі допомогти в розробці та проведенні такого уроку в їх мережі шкіл.

Потенційним партнером для вручення призів учням, вчителям та виховникам є унікальний український виробник фарб Роса, з яким ми зараз ведемо переговори.

4. Розробка екскурсійного маршрутуз формування його онлайн версії та можливістю доступу до розроблених та зібраних матеріалів про Новаківського та його Мистецьку Школу через QR коди. Екскурсійні маршрути Львовом розказуватимуть про партнерство Новаківського та Шептицького і амбіційні освітні стартапи як Мистецька школа та Український таємний університет. Маршрут йтиме містом з зацикленням на меморіальний музей Олекси Новаківського, музей Андрея Шептицького та музеї сучасників. В рамках цього проекту також планується зробити аудіо сторіз українською, англійською, польською до виділених точок на маршруті та ключових картин експозиції меморіального музею. Доступ до них також буде через QR коди в експозиції та на онлайн платформі.

Розробка маршруту планується за підтримки меморіального музею у Львові та спільноти Компаньйонки і компанія.

5. Інтерв"ю з партнерами і донорами проекту про історію їх роду сто років тому, про вибір для себе благодійності та меценацтва як життєвої цінності і про їх знайомство з Новаківським.

Підтримка культури сьогодні - це особливий свідомий зрілий вибір. В кризу більшість людей пріоритетом ставлять комфорт власного життя. І тому цікаво віднайти певні тренди і підказки, як люди приймають для цю діяльність як цінну і готові вкладати власні кошти в розвиток суспільства і мистецтва.

Інтерв"ю друкуватимуться на Спільнокошті та на сайті проекту Новаківський space.


Витрати на зібрані кошти плануються за такими підпроектами:

1. Створення воркбуку для проведення уроку в школі та Пласті

-- Волонтерський гонорар творчій групі з батьків виховників Пласту та вчителів Школи вільних і небайдужих

--Розробка художніх ілюстрацій коміксів до невідомих фактів про Новаківського

--Створення артскрайбінгового анімованого ролика до матеріалів уроку

--Розробка та друк стікерпаків з мемами дітей-учасників конкурсу

--Розробка та друк стікерпаків з коміксовими ілюстраціями

--Розробка та друк брендових футболок проекту спільно з брендом ЗЕРНО

2. Немузейна діджітал лекція Остапа Лозинського 

--монтаж

--дизайн заставок

--титрування та відеографія

3. Комунікаційна підтримка підпроектів в соціальних мережах та медіа. А також моніторинг під час конкурсу для Шкіл та Пласту.

Винагороди

Підтримайте проєкт та оберіть винагороду

  • Внесок від 250 грн

    Ця книжка дуже схожа по змісту до щоденника Ван Гога. Мемуари Голубовського створені другом Новаківського в форматі діалогу. Чудом віднайдені колекціонером Мушинкою в Празі і видані внуком митця.

    0 доброчинців

    100 залишилось

  • Внесок від 250 грн

    Постер з унікальною роботою Олекси Новаківського - автопортрет схований в пагорбах львівського собору Юра. Розмір 42х47

    0 доброчинців

    100 залишилось

  • Внесок від 350 грн

    Доступ до діджітал лекції відомої мистецтвознавиці Діани Клочко. Це перша немузейна лекція, яка розповість про подорож Новаківського до Італії і його новий символізм під враженням Мікеланджело

    0 доброчинців

    2000 залишилось

  • Внесок від 1200 грн

    Рольова модель, яку хочеться вдягнути - це мотто преміум колекції футболок, які будуть створені в партнерстві з брендом "Зерно". В колекції будуть використані знакові роботи Олекси Новаківського.

    0 доброчинців

    100 залишилось

  • Внесок від 1200 грн

    Рольова модель, яку хочеться вдягнути - це мотто преміум колекції футболок, які будуть створені в партнерстві з брендом "Зерно". В колекції будуть використані знакові роботи Олекси Новаківського.

    0 доброчинців

    100 залишилось

  • Внесок від 2500 грн

    Участь в онлайн курсі Дзвенислави Новаківської "Доступна естетика слайдів" з графічного дизайну слайдів в Power Point. Навчання тримодульне і присвячене роботі з фото, іконками та текстами.

    0 доброчинців

    10 залишилось

  • Внесок від 3000 грн

    Інтерв"ю з елементами екзистенційного коучингу заради віднайдення опор в минулому й історії роду для самоцінності сьогодні і проявлення цілей на шляху до майбутнього в самореалізації та масштабуванні.

    0 доброчинців

    10 залишилось

Контакти проєкту

Соціальні мережі та інші посилання проєкту

Спільнокошт

Внески доброчинців у проєкт

Ділитись з друзями

Будь ласка, авторизуйтесь!

Заповніть всі поля, щоб увійти в особистий кабінет.

Реєстрація

Заповніть всі поля, щоб приєднатися до Великої Ідеї.

Забули пароль? Натисніть, щоб відновити.

Або швидко зареєструйтеся

Натискаючи кнопку 'Зареєструватися' ви погоджуєтесь з умовами конфіденційності, правилами сайту та спільнокошту.

Відновлення паролю

Введіть зареєстрованний email, щоб отримати інструкцію по відновленню паролю.

Новий пароль

Встановіть новий пароль для вашого акаунта на Big Idea.

Відновлення паролю

Якщо ваш email було зареєстровано, ви отримаєте інструкція по відновленню пароля на пошту.

Ваш пароль було змінено. За бажанням ви можете його змінити також в особистому кабінеті.

Постав питання команді проєкту