0 доброчинців
148 500₴зібрано (з 148 000 грн)
0 год. залишилось
ЗАВЕРШЕНО
100%
0 доброчинців
148 500₴зібрано (з 148 000 грн)
0 год. залишилось
ЗАВЕРШЕНО
Відомості про здійснення проєкту
ХТО МИ?
Ми - спільнота людей, дороги яких перетнулись під час Революції Гідності на Майдані, на російсько-українській війні, або завдяки волонтерській діяльності.
«На Сході продовжується війна. Не всі можуть брати участь на сьогоднішній день у війні. Ми з дружиною вирішили відкрити власний фронт. Ми воюємо за психічне здоров’я наших ветеранів»
НАТАЛЯ ЧЕРНІЙСпівзасновниця ГО «Бандерівський Схрон», проектний менеджер; художниця та архітектор
«Майдан і війна внесли корективи в моє життя. І тепер я більше часу займаюсь тим, що на мою думку, важливіше: беру безпосередню участь у розбудові реабілітаційного центру Будинку ветерана.»
В 2015 році один із наших побратимів із Майдану, який вижив після Іловайської трагедії, опинився у важкому психологічному стані. Нам було неймовірно важко бачити, як людина, що вижила на війні, гине на мирній землі. Проте на той момент ми ще не розуміли, як саме можемо допомогти. То ж запропонували те, що мали: нашу підтримку – у безпечному середовищі, в близькому контакті з природою. Це спрацювало, і з часом стан нашого побратима змінився на краще.
Ще один побратим, ветеран Сергій, став натхненником ідеї реабілітаційного центру. Перша спроба різьблення по дереву допомогла йому віднайти себе та своє покликання.
Відтоді ми зрозуміли, що наступна наша лінія фронту - боротьба за повноцінне життя тих, хто фізично повернувся з війни, але не може повернутися психологічно.
Для цього ми переїхали з Києва в село Клубівці Івано-Франківської області і створили громадську організацію «Центр для учасників АТО та їхніх сімей «Бандерівський Схрон». З перших же днів до нас активно доєднались побратими - ветерани та учасники Революції Гідності, які розуміли необхідність такого центру реабілітації, і активно включились в процес розбудови Будинку ветерана.
Нашій команді не байдуже, яким буде суспільство, в якому будуть жити і працювати наші діти. І ми вже його будуємо, як і багато хто з вас. Ми знаємо, що на це потрібно багато ресурсів і часу. Тому ми вже шостий рік на волонтерських засадах будуємо систему адаптації ветеранів. Наша мрія - створення системи адаптації зі стабільним фінансуванням та частковою самозарадністю. Ми впевнені, що з часом можна вибудувати міцну громаду, яка стане основою України, про яку ми мріємо. Де люди допомагають людям. І де ти не один.
На різних етапах цього проекту до нас долучаються різні чудові люди: хтось тимчасово, а хтось на постійній основі. Завдяки їх підтримці ми рухаємо цю справу вперед і відчуваємо, що вкладені нами зусилля не марні.
ЧОМУ АДАПТАЦІЯ ВЕТЕРАНА - ЦЕ ВАЖЛИВО?
Участь у бойових діях вимагає від людини швидкої адаптації до нових умов: постійної небезпеки для життя, фронтового побуту, підвищеної відповідальності за тих, хто поряд, і тих, хто чекає вдома. Людська психіка має має опрацювати дуже багато всього, і навчитись з цим жити і функціонувати.
Військовослужбовець за період служби (за рік, два, чи п’ять) проживає дуже-дуже багато того, чого в цивільному житті ми так концентровано не проживаємо: втрати побратимів, чудо рятування чужого життя, реальні небезпеки під час ведення бойових дій, побутові незручності.
Наслідки війни - це, в першу чергу проблеми з тим, щоб повернутися. На війні психіка військовослужбовця дуже швидко адаптувалась до дуже важких умов, де потрібно вижити. А потім людина повертається в новий, раніше знайомий їй світ, сприйняття якого змінив військовий досвід. Повернення у кожного ветерана відбувається по-різному: комусь дійсно вистачає тиждень, два, місяць (в умовах підтримуючої сім’ї та підтримуючого середовища), а комусь потрібно більше часу.
«Спеціалісти, як правило, військову службу розбивають на три таких етапи: рішення йти у службу, входження в службу, і, власне, служба та повернення.І коли два перші етапи у нашому суспільстві ще видимі, то третій етап для нас майже невидимий. Війну ми бачимо по телебаченню чи з розповідей, а образ ветерана і частина повернення - поза нашою увагою. І це є на даний момент великою проблемою, тому що повернення з війни - така сама частина служби і частина суспільного і громадянського обов’язку, як рішення піти на війну, і можливість там вижити і повернутись.»Ольга Кухарук, психотерапевтка, кандидатка психологічних наук
Після повернення з бойових дій всі без винятку ветерани потребують підтримки та адаптації, зокрема, тимчасового перебування у організованому, безпечному, нетравмуючому середовищі для поступового повернення та адаптації.
Інколи така потреба може проявитися не одразу, а на певному етапі життя ветерана. В цьому випадку можливість побути якийсь час в безпечному середовищі реабілітаційного центру - краще попередження настання кризових станів.
Для певної частини ветеранів психологічне повернення з війни стає проблемою. Вони повертаються з війни додому, але повернутись до повноцінного життя їм складно. Це призводить до проблем зі здоров’ям, поведінкових та психічних розладів, конфліктів з близькими. Як наслідки: зловживання алкоголем, втрата роботи, дому, проблеми в сім’ї. В результаті потерпають і самі ветерани, і їхні сім’ї, і громади. У найважчих випадках трапляються самогубства.
Стандартна практика США, Канади - перебування у Будинку ветерана тривалістю до півроку, в залежності від індивідуальних потреб. За цей час бійці опрацьовують зі спеціалістами свої проблеми та шукають нові сенси, щоб повернутися до мирного життя.
ЧОМУ ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ, А НЕ ДЕРЖАВА?
На жаль, цілісна державна система підтримки ментального здоров'я ветеранів в Україні - лише в процесі становлення. Але життя не можна поставити на паузу, поки вирішується проблема реабілітації на системному рівні.
Крім того, психо-соціальна адаптація ветеранів є тривалим та складним процесом, який потребує значних фінансових витрат. Через відсутність стабільного та достатнього фінансування, реабілітаційним закладам не завжди вдається забезпечити бажані регулярність та безперервність психологічного супроводу для ветеранів.
ЩО ВЖЕ ЗРОБЛЕНО ТА ЧИМ БУДИНОК ВЕТЕРАНА «БАНДЕРІВСЬКИЙ СХРОН» УНІКАЛЬНИЙ ?
Більше 200 ветеранів та ветеранок пройшли різну за тривалістю реабілітацію в Будинку ветерана, починаючи з 2016 року. Термін перебування тривав відповідно до індивідуальних потреб кожного. Також більше 500 ветеранів та членів їх сімей отримували консультації по стабілізації кризових станів.
ТУТ, У «БАНДЕРІВСЬКОМУ СХРОНІ», Я ВІДЧУВАЮ БЕЗПЕКУ І НАТХНЕННЯ ДО ЖИТТЯ. Я РОЗУМІЮ, ЯКЕ ВОНО МАЄ БУТИ В МАЙБУТНЬОМУ, З УСІМА КОЛОРИТАМИ. ТУТ ТИ РОЗКРИВАЄШСЯ І БАЧИШ ПОЗИТИВ В ЖИТТІ, ЗНАХОДИШСЯ СЕРЕД ОДНОДУМЦІВ, СЕРЕД ЛЮДЕЙ, ЯКИМ Я ДОВІРЯЮ.Сергій, резидент Будинку ветерана, захисник ДАПу
За роки існування Центру було відремонтовано будинок у селі Клубівці Івано-Франківської області, де одночасно може проживати до десяти ветеранів (це безкоштовно для них).
Збудовано майстерню “Бандерівського Схрону”
Так було у 2016 році Так стало у 2021 році
Незважаючи на нестабільність фінансування благодійниками та місцевими органами влади, ми створили доброзичливе і безпечне середовище, де повертаються до життя ветерани. Тут можна певний час пожити, отримати психологічну допомогу, щось майструвати. Важливо, що це місце, де розуміють і підтримують, направляють, але проявляють нетерпимість до алкоголю.
Для ефективної психо-соціальної адаптації резидентам Будинку ветерана ми:
Трудотерапія дозволяє зосередитись на процесі та “заземлитись”, побачити, що результат твоєї праці потрібен іншим. Але ще й допомагає фінансувати основні потреби Центру.
Сподіваємось, наш досвід стане у нагоді для системного вирішення цієї проблеми у потрібних Україні масштабах, де налічується більше 400 тисяч учасників бойових дій (дані за 2020 рік).
Відгуки наших резидентів
ЧОМУ СОЦІАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО “КАВА ЗІ СХРОНУ» ЗМІЦНИТЬ ФІНАНСОВИЙ СТАН БУДИНКУ ВЕТЕРАНА?
Щоб забезпечити фінансування реабілітаційної діяльності та зменшити залежність від пожертв та грантів, ми створили соціальні підприємства “Кава зі Схрону» та «Іграшки зі Схрону», прибуток від яких спрямовується на підтримку Будинку ветерана.
СТРУКТУРА ФУНКЦІОНУВАННЯ ТА ФІНАНСУВАННЯ
ГО ”БАНДЕРІВСЬКИЙ СХРОН”
Чому Кава? Тому що це завжди актуально, має хорошу рентабельність, та, до того ж, пов'язано з позитивними емоціями.
Ми обсмажуємо десятки кілограмів кави щодня та знаємо все про обсмажування, властивості зерна і умови зберігання кавових зерен, маємо перевірених постачальників та задоволених клієнтів. Цю справу опанували з нуля за п’ять років.
ДЛЯ ЧОГО НАМ ПОТРІБНА ВАША ДОПОМОГА?
Ветеран, що проходив у нас реабілітацію, вклав отриману від держави виплату за поранення в обладнання. Але тепер воно потребує постійного ремонту або оновлення.
Ми хочемо купити нове обладнання (ростер) для обсмажування кави, з потужністю завантаження 1 кг кави на пів години. Збільшення обсягів продажу допоможе збільшити прибутковість соціального підприємства, увесь прибуток якого спрямовується на підтримку Будинку ветерана, що діє на базі Громадської організації ГО «Центр реабілітації учасників АТО та їхніх сімей «Бандерівський Схрон».
Якщо ми зуміємо зібрати на Спільнокошті суму 145000.00 грн, Міжнародний Фонд “Відродження” подвоїть її. І тоді ми зможемо купити обладнання, необхідне для підвищення прибутковості «Кави зі Схрону» та забезпечення життєдіяльності Будинку ветерана.
Ми зменшимо залежність реабілітаційного центру від внесків доброчинців та державної допомоги.
Збільшимо кількість групових та індивідуальних занять з психологами для ветеранів, що перебувають у Будинку ветерана в кризових станах.
Так як оплата праці психологів - це одна з найбільших статей витрат Будинку ветерана, всі кошти, які ви внесете понад оголошену суму, ми спрямуємо безпосередньо на збільшення кількості сесій з психологами.
ЯК НАМ ДОПОМОГТИ?
Ви можете:
Ми дуже цінуємо кожного, хто долучається до спільної праці задля підтримки ветеранів при поверненні до цивільного життя, і з особливою увагою підбирали подарунки доброчинцям. Частина подарунків - це вироби Майстерні Бандерівського схрону: «Іграшки зі Схрону», виготовлені ветеранами в процесі реабілітації, та «Кава зі Схрону» (відправлення подарунків здійснимо поштою, за рахунок отримувача).
Враховуючи ймовірність інфляції, ми готові, в разі здорожчання обладнання, додати кошти, зароблені завдяки Каві зі Схрону.
Підтримайте проєкт та оберіть винагороду
Соціальні мережі та інші посилання проєкту
Внески доброчинців у проєкт
Будь ласка, авторизуйтесь!
Заповніть всі поля, щоб увійти в особистий кабінет.
Реєстрація
Заповніть всі поля, щоб приєднатися до Великої Ідеї.
Соціальне підприємство Кава зі Схрону для адаптації ветерана
Відновлення паролю
Введіть зареєстрованний email, щоб отримати інструкцію по відновленню паролю.
Новий пароль
Встановіть новий пароль для вашого акаунта на Big Idea.