Рік від завершення Спільнокошт кампанії
- ТРІШКИ ІСТОРІЇ
На початку лютого 2022 року ми розпочали нашу кампанію на Спільнокошті. Через 3 тижні розпочалось повномасштабне вторгнення військ РФ до України. Це призвело до масової мобілізації ветеранів, великої кількості внутрішньо переміщених осіб, значної інфляції, зміні споживчого попиту, порушенню логістичних зв'язків, ну і, звичайно, зміщенню уваги з безпосередньої теми проєкту. Тому ми вважаємо дійсно досягненням те, що в умовах воєнного стану нам вдалось успішно завершити Спільнокошт кампанію, зібрати заплановану суму, придбати та запустити в роботу нове обладнання для обсмажування кави.
НАША ДІЯЛЬНІСТЬ від початку повномасштабного вторгнення
Початок повномасштабної війни змусив ГО “Бандерівський Схрон” кардинально видозмінити напрям діяльності. Попри те, що робота безпосередньо з психо-соціальної адаптації ветеранів зараз не виконується як самостійний напрямок діяльності, команда ГО продовжує приносити користь українському суспільству в нових обставинах.
Від початку повномасштабної війни переважна більшість ветеранів повернулись до лав ЗСУ, навіть попри серйозні проблеми зі здоров’ям. Всі члени команди Центру "Бандерівський Схрон" також або були мобілізовані, або дуже інтенсивно задіяні у гуманітарній допомозі Силам оборони, медичним закладам які лікують поранених, внутрішньо переміщеним особам. До команди доєднались нові учасники-ветерани, які через стан здоров'я не можуть бути мобілізовані, але активно задіяні у тиловій гуманітарній допомозі Силам оборони. Це стало черговим підтвердженням важливість трудотерапії для стабілізації психологічного стану ветеранів. Також дуже корисним був досвід тісної взаємодії з сім'ями ветеранів та військових.
Проведення заходів з психосоціальної адаптації ветеранів ГО змушена була майже повністю призупинити внаслідок мобілізації ветеранів. Надавати послуги з адаптації військовослужбовцям, навіть тим, які перебувають на лікуванні, під час воєнного стану ГО не має права згідно з законодавством України. Також ми змушені відкласти на невизначений термін створення відеоролика про результат кампанії і вплив її на адаптацію ветеранів. Ми усвідомлюємо, що внаслідок повномасштабного вторгнення та специфіки бойових дій 2022 року кількість ветеранів та характер надання допомоги мають змінитись.
НАШІ РЕЗУЛЬТАТИ
Від 24 лютого у приміщенні Центру проживали, протягом різних термінів, 6 родин внутрішньо переміщених осіб, зокрема 10 дітей — родини ветеранів та волонтерів, ми забезпечили їм безпеку та гідні умови проживання. З прифронтових районів у тилові регіони було евакуйовано до 30 осіб. Для ВПО та цивільного населення у прифронтових районах було неодноразово зібрано та передано одяг, продукти харчування, засоби гігієни.
Завдяки залученню прибутку соціального підприємства, коштів благодійників та праці команди ГО та волонтерів, для Сил оборони та медичних закладів, регулярно збирались, куплялись та передавались продукти харчування, медичні засоби, одяг, засоби гігієни.
Ветерани-волонтери виготовили близько 30 пічок-буржуйок, відремонтували та обладнали більше 30 авто для Сил оборони. Волонтерки, зокрема ВПО, пошили та передали до шпиталів сотні одиниць спеціального одягу для поранених, та захисного одягу для військових.
Ми започаткували акцію “Підвішена кава для Сил оборони”, в рамках якої благодійники оплачують каву для Сил оборони, зокрема медиків, які рятують поранених. За цей час ми виготовили та передали понад 200 кг “підвішеної кави”.
Виконання проєкту в умовах воєнного стану, значної зміни складу команди, вимушеної раптової зміни роду діяльності, надзвичайного психологічного напруження та фізичної роботи, однозначно посилили нашу організацію. Зросла гнучкість, посилились комунікаційні навички.
КОМУНІКАЦІЯ
Важливою комунікаційні ціллю при запуску кампанії для нас було пояснити громадськості причини потреби у психо-соціальній адаптації для ветеранів; комунікувати важливість якісної адаптації; пояснити, чому заходи з адаптації такі вартісні фінансово, трудо та часозатратні.
Насиченість інформаційного поля новинами щодо ходу бойових дій після початку широкомасштабного вторгнення тощо дуже ускладнювала комунікацію в медіа щодо проєкту та психо-соціальної адаптації ветеранів. На перше місце вийшла комунікація щодо потреб Сил оборони, медичних закладів, цивільного населення у прифронтових районах, внутрішньо переміщених осіб. Зважаючи на те, що нам вдалось зібрати заявлену суму в рамках спільнокошт кампанії, в умовах воєнного стану, вважаємо, що наша комунікація була достатньо успішною та нам значною мірою вдалось досягнути цільових аудиторій.
ПАРТНЕРСТВА ТА СПІВПРАЦЯ
Співпраця з партнерами відбувалась не у запланованих форматах через воєнний стан. Так, не відбулись різноманітні заходи, заплановані разом з ГО “Дружина воїна”. Проте партнерство з Науковим містечком “Нова Енергія” було дуже активним, у сферах гуманітарної допомоги, продажу кави та комунікації з громадськістю. Ми надзвичайно посилили давнє партнерство з Волонтерською групою “Ставай поруч”, м. Харків. Стабільно інтенсивні та плідні партнерства з Івано-Франківською ОКЛ та Прикарпатським Центром психічного здоров’я, з ГО “Бріт” (Наукове містечко “Нова Енергія”, м. Івано-Франківськ), з волонтерською групою “Ставай поруч” (м. Харків) було ще більш поглибились.
Ми встановили дуже плідну співпрацю з волонтерськими групами Українського Католицького Університету та “Степові вовки” (м. Запоріжжя). Коли Будинок ветерана повноцінно відновить свою діяльність, очікуємо, що ці партнерства слугуватимуть поширенню інформації про “Бандерівський Схрон” серед цільових груп у інших регіонах. Дуже перспективною є співпраця з УКУ, адже ВНЗ навчає студентів-психотерапевтів, які зможуть працювати з ветеранами у нашому Центрі.
ЗАКУПІВЛЯ ОБЛАДНАННЯ ДЛЯ ОБСМАЖУВАННЯ КАВИ
Ми придбали заплановане обладнання, встановили його, пройшли навчання та почали використовувати. Ми почали нарощувати об'єм виробництва та нарощуємо кількість покупців, зокрема оптових клієнтів.
Відповідно почав зростати прибуток від продажу кави, який одразу спрямовується на поточну діяльність ГО в умовах воєнного стану - гуманітарну допомогу Силам оборони України, медичним закладам, цивільному населенню у прифронтових районах, внутрішньо переміщеним особам, зокрема родинам ветеранів.
Через значну інфляцію необхідне обладнання подорожчало від 293 500,00 грн до 351 000,00 грн. Тому нам довелось докласти кошти, попередньо зароблені соціальним підприємством, до коштів, зібраних у рамках кампанії Спільнокошту та коштів, наданих Міжнародним Фондом “Відродження”. В умовах дуже ускладненої війною логістики компанія-виробник обладнання Toper виготовили, а ПП "Смарт Інвестмент Груп" доставили та запустили придбаний ростер з певним запізненням.
Придбане обладнання може на багато років сприяти самозарадності ГО, стабільно забезпечуючи частину фінансових потреб Будинку ветерана. Новий набутий досвід та партнерства, які започаткувались або поглибились під час проєкту, сприятимуть більш ефективній роботі з ветеранами та їх родинами в майбутньому.
Ми вдосконалюємо нашу майстерність обсмажування кави, збільшуємо кількість постійних покупців кави. Завдяки цьому, на момент відновлення роботи Центру по адаптації ветеранів, організація матиме більший прибуток від продажу кави, і він одразу буде спрямований на оплату праці фахівців-психотерапевтів для роботи з ветеранами. Також об'єм виробництва дозволить платити гідну заробітну плату працівнику-ветерану.
ПІДТРИМКА ВЕТЕРАНІВ
Цілісна державна система підтримки ментального здоров'я ветеранів в Україні була у процесі становлення на момент початку повномасштабної війни. В зв'язку з воєнним станом державні та регіональні програми з психологічної реабілітації/адаптації діючих військових та ветеранів були призупинені і лише нещодавно почали робитись спроби їх відновлення та адаптації до нових обставин.
Внаслідок повномасштабної фази війни значно зростає кількість учасників бойових дій. Також, інтенсивність та жорстокість боїв вже спричиняють дуже тяжкий вплив на ментальний стан бійців. Суспільство стикнеться з величезною проблемою адаптації сотень тисяч ветеранів. Другою серйозною проблемою буде велика кількість ветеранів з фізичною інвалідністю, а відповідно — постане питання їх працевлаштування.
Ігнорувати ці речі суспільству вже не вдасться, адже число ветеранів буде дійсно критичним. Питання доступності будівель на просторів, боротьби з бюрократією, фізичної реабілітації та психо-соціальної адаптації, загальної людяності та чутливості, здорової комунікації стоятимуть надзвичайно гостро. І це має стати завданням кожного боротись за зміни, втілювати їх у різних сферах, на кожному кроці, у роботі, громадській діяльності, щоденному житті та спілкуванні.
ДЯКУЄМО УСІМ, хто долучився до Спільнокошт кампанії та допомагає нам у поточній діяльності з підтримки Сил Оборони України!